اولین الیاف ساخته‌ دست بشر، نایلون بوده است.خبر پیدایش آن درجهان به سال 1938 پخش گردیده بود.نایلون را در جریان یك رشته آزمایش ها، به طور ناگهانی به دست آوردند.به گفته‌ دیگر،دانشمندان در جستجوی این راز بودند كه چرا و چگونه برخی ازمولكول ها به هم پیوند می خورند و مولكول های درشتی،مانند مولكول های كائوچو و پنبه را به وجود می آورند.برای فهمیدن این راز،آزمایش هایی انجام گرفت و  ضمن یكی از این آزمایش ها ناگهان ماده ای تهیه شد كه مانند شكلات،كش می آمد. وقتی كه آن را سرد كردند دیدند كه باز بیشتر و بهـتر كش می آید.با توجه به این كشـف،شیمی دانان به این فكر افتادند كه آیا می توان از همین ماده نو ظهور، الیاف پوشـاكی تهیه كرد.با داشتن چنین هدفی، كاوش های خود را دنبال كردند و پس از هشت سال كار ،توانستند الیاف جدیدی به نام نایلون به دنیا عرضه كنند.

مواد تشکیل دهنده نایلون عبارتند از:

چهار عنصر معروف به نام های

كربن

هیدروژن

اكسیژن

نیتروژن

لازم به ذکر است تمام این عناصر در طبیعت یافت می شوند.كربن را از زغال سنگ،نیتروژن و اكسیژن را از هوا و هیدروژن را هم از آب می گیرند.امروزه برای تولید نایلون عناصر فوق را از گاز طبیعی،نفت خام،چوب ذرت و پوسته جو تهیه می كنند.برای بوجود آوردن نایلون ، شروع کار اینگونه است كه دو مولكول مختلف را به هم قلاب می كنند تا از آن مولكول درشتی حاصل شود.از قلاب شدن این دو مولكول ماده ای به نام نمك نایلون به دست می آید.

نمك نایلون را در دیگ های بخار بسیار قوی حرارت می دهند.مولكول ها بر اثر پیوستن به هم، زنجیره ای را پدید می آورند كه « بسپار » خوانده می شود.آن گاه چون « بسپار » را حرارت می دهند،به صورت مایع غلیظی در می آید.سپس این مایع را از صفحه مشبكی كه سوراخ های فراوان و بسیار ریزی دارد، عبور می دهند.مایع غلیظ از این سوراخ ها به صورت الیاف خارج و پس از سرد شدن،سرد می گردد.با تابیدن چند رشته از آن ها یك نخ نایلون پدید می آید.پس از تمام این مراحل،نخ نایلون را آن قدر می كِشند تا طولش به سه یا چهار برابر طولی كه هم اكنون دارد، برسد.بدین گونه نخ محكم و كش داری به نام نایلون فراهم می شود. 

انواع نایلون 

نایلون عریض

نایلون عریض در دو نوع یو وی uV (مقاوم در برابر نور خورشید – نایلون گلخانه ای) و غیر یو وی به شکل رول تولید می شود. نایلون های عریض در انواع تک لا, دولا و غیره موجود بوده که بسته به کاربردهای آن ضخامت های گوناگونی را شامل می شوند.

از جمله کاربردهای نایلون های صنعتی عریض می توان به عنوان پوشش گلخانه ای , صنایع کشاورزی , نایلون ساختمانی , پوشش موقت در برابر باران و برف , بستر سازی و دام پروری , پرورش قارچ و … اشاره نمود.

یکی دیگر از کاربردهای نایلون عریض استفاده در صنعت ساختمان تحت عنوان نایلون فونداسیون می باشد.
اکثر پیمان کاران ساختمان برای جلوگیری از نشت آب و سیمان و قالب گیری مناسب فونداسیون از نایلون های مخصوص فونداسیون بهره می برند. مهم ترین خاصیت نایلون های فونداسیون استحکام بالای آنها در مقابل خراشیدگی و سوراخ شدن است. نایلون فونداسیون اغلب به رنگ مشکی تولید می شود.

نایلون حبابدار

انواع مختلفی از نایلون تاکنون تولید شده است  که شناخته شده ترین مدل آن نایلون حبابدار و ضربه گیر می باشند، از لحاظ ساختاری و شکل ، نایلون حبابدار با دیگر نایلون ها بسیار تفاوت دارد.

نایلون ضربه گیر، تعدادی حباب ها برجسته در کل سطح خود دارد که همین حباب ها تا حد زیادی فشار ضربه را از بین می برد و مانع آسیب دیدن محصول می شود .

نایلون حبابدار دارای یک سطح بسیار نرم و ایمنی می باشد علاوه بر این حباب های روی سطح این نایلون ها از گاز مخصوصی پر شده اند و در کاهش آسیب رسیدن به محصول بسیار مفید و تأثیر گذار هستند . در صنایع مختلف هیچ نایلون خاصی وجود ندارد که به اندازه نایلون ضربه گیر در برابر ضربه مقاوم باشد .

نایلون های حبادار در انواع مختلفی تولید می شوند مانند نایلون ضربه گیر 3 تا 6 لایه و غیره . هرچقدر که تعداد لایه ها بیشتر باشد نایلون نرم تر و مقاومتر می باشد .

اندازه حباب های نایلون از 10 تا 20 میلی متر می باشد کی به صورت رندوم متفاوت است .

نایلون شرینک 

یکی از پرمصرف ترین و کاربردی ترین محصولات در ضمینه بسته بندی و محافظت از محصولات نایلون شرینک می باشد. اکثر صنایع برای محافظت از محصولات خود از این نایلون استفاده می کنند. این نایلون از پلی اتیلن تولید می شود و نسبت به دما حساس است و در مقابل حرارت قابل انعطاف می باشد و خاصیت شکل پذیری دارد.

یکی از نایلون های پر کاربرد در صنعت بسته بندی که پس از حرارت دادن و نرم شدن آن، بر روی محصول جذب می شود نایلون شرینگ یا شیرینگ نام دارد.

نایلون های شیرینگ در دمای بالا نرم و انعطاف پذیر می شوند و به راحتی محصول مورد نظر را احاطه می کند. از آنجایی که حجم و اندازه محصولات مختلف متفاوت می باشد نایلون بسته بندی شرینک در ابعاد و اندازه های مختلف بنا به سفارش مشتری تهیه و تولید می شود.

نایلون های بسته بندی شیرینگ (شرینک) در لایه های مختلف تولید می شود که همانند هر لایه پوششی دیگر، به هر میزان که تعداد لایه ها بیشتر باشد نایلون شیرینگ از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار می شود . ضخامت نایلون های شیرینگ می تواند بین 15 تا 300 میلی متر می باشد.

نایلون های شرینک قابل رنگ آمیزی نیز می باشند و طبق خواسته مشتری امکان رنگ آمیزی آن فراهم می باشد  و این امر یکی از دلایل محبوبیت بیش از پیش نایلون های بسته بندی شیرینگ می باشد.

نایلون استرچ 

پوشش پلاستیکی نازکی که برای استرچ پیچی کالا و وسایل در دستگاه استرچ پالت قرار می گیرد نایلون استرچ یا فیلم استرچ نامیده می شود. این روکش ها از جنس PVC که یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است و مشتقات آن تهیه می شود. میزان کش آمدن این نایلون ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. در نوع مرغوب می تواند تا ۴۰۰ درصد افزایش طول داشته باشد. ضخامت این فیلم ها و میزان شفافیت آن با توجه به کاربرد آن متغیر است. برای پوشش محصولات سنگین از انواع ضخیم تر استفاده می شود.

نایلون هایی که به منظور پالت پیچی استفاده می شوند از از مواد اولیه پلاستیک پلی اتیلن سبک نظیر PE ، PP و LLD تهیه می شوند. روش تولید فیلم، کواکستروژن ریخته گرى و در چند مرحله صورت می گیرد

ضخامت نایلون استرچ پالت از ۱۰ الی ۵۰ میکرون تولید می شود. افزایش تعداد لایه های تشکیل شده در این نایلون سبب تغییر در ضخامت فیلم تولید شده و استحکام نهایی خواهد شد. معمولا رول های استرچ در طول ۱۰۰۰ متری تولید می شوند.

مقاومت در برابر اشعه UV خورشید می تواند به عنوان یک ویژگی خاص در نایلون استرچ تلقی شود. Anti Static بودن نایلون پالت بند نیز سبب خواهد شد گرد و غبار کمتری جذب بسته بندی شود. همچنین مواردی نظیر رنگ شفاف و مات (برای محصولات سبک و سنگین) و چاپ نقوش می تواند شامل ویژگی منحصر به فرد برای این فیلم ها باشد.

نایلون خیاری 

به نایلون های بدون دسته سایز بزرگی برای مصارف مانند یخ ، میوه فروشی ها و دیگر بسته بندی های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد پلاستیک خیاری می گویند . یکی از مهم ترین موادر در تولید نایلون خیاری مقاومت بالای آن در برابر وزن های سنگین است که در ادامه بیشتر به آن اشاره خواهیم کرد.

یکی از مصرفی ترین موارد برای این نوع پلاستیک استفاده به عنوان نایلون یخ است

هیچ محدودیتی در تولید پلاستیک خیاری وجود ندارد از همین رو می توانید با توجه به نیاز خود در ابعاد گوناگون این نوع پلاستیک بسته بندی را سفارش دهید همینطور با توجه به میزان وزنی که نایلون باید تحمل کند می توان از ضخامت های گوناگون استفاده کرد

شمس پلاست توزیع کننده نایلون عریض ، نایلون شرینک ، فیلم استرچ ، نایلون کاور ، نایلون حبابدار ، نایلون UV ،نایلون ساده و چاپی با قیمت مناسب برای شما عزیزان می باشد.

سفارشات چاپ وابعاد اختصاصی پذیرفته میشود .