نایللکس

نایلون از پلی‌اتیلن تولید می‌شود. چهار عنصر کربن، هیدورژن، نیتروژن و اکسیژن از عناصر سازنده نایلون به شمار می‌روند.

در کنار هم قرار گرفتن. این عناصر خاصیت انعطاف‌پذیری زیادی را برای نایلون‌ها به ارمغان آورده است. نایلون‌ از دسته‌ای از پلیمرها که دارای ساختاری پلی‌آمیدی هستند تولید می‌شود.

این محصول در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود که درجه ۶ و ۶.۶ آن بیشترین میزان کاربرد در بازار و صنایع مختلف را دارند.

نایلون‌ها به انواع مختلفی مانند نایلون حباب‌دار. نایلون شیرینگ، نایلون سه لایه و پنج لایه. حباب‌دار پاکتی و… تقسیم بندی می‌شوند.

نایلون که از پرمصرف‌ترین پلیمرهای جهان است. در دسته‌ی بزرگترین ضایعات پلاستیکی قرار می‌گیرد.

نایلون. از گذشته تا به امروز در موارد مختلف کاربردهای فراوان داشته است. افراد زیادی هستند که کلمه نایلون و نایلکس را به جای هم استفاده می‌کنند. این مساله به این دلیل است که اطلاعات درستی از تفاوت‌های میان نایلون و نایلکس ندارند.

در این مقاله قصد داریم تا ضمن معرفی نایلون. به تفاوت نایلون و نایلکس به طور مختصر، بپردازیم. همچنین قصد داریم تا آشنایی مختصری درباره کاربرد نایلون داشته باشیم؛ و این که چه مواردی باعث تمایز نایلون، از نایلکس می‌شود. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نایلون کشاورزی و گلخانه ای

نایلون
نایلون‌ها به انواع مختلفی مانند نایلون حباب‌دار، نایلون شیرینگ، نایلون سه لایه و پنج لایه، حباب‌دار پاکتی و… تقسیم بندی می‌شوند.

خاستگاه و علت نام گذاری نایلون

شرکت دوپن مسیری طولانی برای انتخاب نام محصولات خود پیمود. در سال ۱۹۴۰. جان اِکِلبری از این شرکت بیان کرد. حروف “نایل” دلخواه انتخاب شدند. “ون” از پسوند سایر فیبرها مثل کتان و ریون گرفته شد.

کتابی که بعدا توسط دوپن منتشر شد. (کانتکست، جلد ۷، شماره ۲، ۱۹۷۸) توضیح داد که در ابتدا قرار بود. نام محصول “نوران” (NoRun) باشد (“ران” به معنای شکافتن (unravel) ) اما بعدا اصلاح شد. تا چنین ادعای بدون توجیهی را عنوان نکند.

چون این محصولات واقعاً شکاف ناپذیر نبودند. مصوت های آن تغییر داده شدند. تا “nouraon” بدست آید. این هم بعدا به “nilon” (نیلون) تغییر داده شد. تا بار معنایی “عصبی” آن کمتر شود. برای تلفظ آسان i ( ی) به y (آی) تغییر داده شد.

دلیل پیدایش نایلون

نایلون نوعی بسپار (پلیمر) ترکیبی و پلی آمید می‌باشد. که اویلین بار در نهم اسفند ۱۳۱۳ یا ۲۸ فوریه ۱۳۹۵ توسط والاس کارترز در مرکز پژوهش دوپونت تولید شد.

نایلون یکی از پر کاربرد ترین پلیمر هاست. نایلون که از مواد نرم تولید شده است.

این پروژه محصول ساختاری جدید در شرکت دوپن بود. که توسط چارلز استاین در ۱۹۲۷ پیشنهاد شد. در آن دپارتمان مواد شیمیایی متشکل از چند تیم تحقیقاتی کوچک بود. که تمرکز آن ها بر “تحقیقات پیشرو” در شیمی بود. که به “کاربردهای عملی منتهی می شدند”.

مدرس هاروارد، والاس هیوم کاروترز برای هدایت تیم تحقیقاتی پلیمر استخدام شد. در ابتدا به او اجازه داده شد که روی تحقیقات محض، ساختن و آزمایش کردن نظریه های شیمیدان آلمانی، هرمن اِشتاودینگر، تمرکز کند. او بسیار موفق بود، زیراکه تحقیقاتی که او انجام داد دانش پلیمر را بسیار بهبود بخشید و به پیشرفت علوم کمک کرد.

اولین کاربردهای بازرگانی از نایلون در ساخت .برس مسواک در سال ۱۹۳۸ و نیز جوراب زنانه در سال ۱۹۴۰ بود.

نایلون ۶ و نایلون ۶۶ مهم‌ترین پلی‌آمید اند. که در صنعت به صورت. لیف به کار برده می‌شوند. نایلون اولین پلیمر ترکیبی است که در تجارت موفق بود.

در جنگ جهانی دوم ابریشم کیمیا شده بود. بنابراین نایلون ساخته شد تا به جای ابریشم مورد استفاده قرار گیرد.

نایلون در آن زمان در ساخت بعضی وسایل نظامی مانند: چتر نجات. جلیقه توپ خانه ضد هوایی و تایرهای بسیاری از انواع خودروهای نظامی به کار. برده می‌شد.

غیر از نایلون ۶ و ۶۶ که در نساجی به شکل لیف مورد استفاده قرار می‌گیرند. نایلون دیگر نیز تولید شده‌اند. که اکثراً در مراحل اولیه تولید خود هستند و بعضی هم به علت گرانی مواد اولیه در سطح تجاری تولید نمی‌شوند.

مقاله تفاوت نایلون و نایلکس رو هم از دست ندید.

نایلون اولین الیاف مصنوعی بود که به دست انسان ساخته می شود. نایلون پلیمری است. که توسط والاس کاروترز متخصص شیمی آلی کمپانی دوپونت. درسال ۱۹۳۵ یکی از بزرگترین تولید کننده های مواد شیمیایی درآمریکا وجهان است.

وی روی این پروژه کار کرد تا در نهایت موفق شد. درسال ۱۹۳۸اولین محصول نایلونی که مسواک با الیاف نایلون بود. تولید کند.

بعداز تولید مسواک معروفترین محصول نایلونی که همان جوراب نایلونی زنانه بود به وجود آمد.

پس از این کشف بزرگ بسیاری دانشمندان درپی بدست. آوردن محصولات جدید و کشف راز نایلون بودن. و در این راستا آزمایش های گوناگونی انجام می دادند.

روزی هنگامی یکی از این آزمایش ها ناگهان ماده ای تهیه شد. که مانند شکلات کش می آمد. وقتی که سرد شد متوجه شدند. بهتر و بیشتر کش می آید وهمین اتفاق باعث شد. که شیمی دانان به این فکر بیافتند. از این ماده الیافی برای پوشاک استفاده کنند.
در راستای این هدف بعد از چندین سال مکار مستمر به الیاف جدیدی به نام نایلون دست پیداکردند.

یکی از شعارهایی که برای تبلیغ نایلون از آن استفاده می کردند آن را مستحکم تر از فولاد و لطیف مثل تارعنکبوت تعبیر می کردند.

امروز نایلون درصنایع متنوعی مثل لاستیک ماشین چترنجات ،چادر طناب و… استفاده می شود. هنگامی که به عقب بر میگردیم متوجه می شویم که یکی از عواملی که باعث شد به فکر درست کردن الیاف جدیدی بیافتند بالابودن قیمت بالای ابریشم آسیایی بود که اکثر از ژاپن وارد می شد.

یکی ازبزرگترین مشتریان ابریشم ژاپن. ارتش آمریکایی ها بودند. به دلیل بالا بودن قیمت ابریشم دست یافتن. به نایلون برای آن ها موفقیت و دستاورد مهمی بود. که درطول جنگ جهانی دوم نایلون جایگزین ابریشم آسیایی شد. واین ظربه ی مهلکی برای بازار ابریشم ژاپن بود.

نایلون
یکی از شعارهایی که برای تبلیغ نایلون از آن استفاده می کردند آن را مستحکم تر از فولاد و لطیف مثل تارعنکبوت تعبیر می کردند.

بهترین انتخاب برای محصولات پلاستیکی: سایت شمس پلاست

اگر به دنبال بهترین منبع برای خرید انواع نایلون هستید، سایت شمس پلاس به شما پیشنهاد می‌دهد که از بهترین و متنوع‌ترین محصولات نایلون و گونی بهره ببرید. ما با سال‌ها تجربه در عرصه تولید و توزیع مواد بسته‌بندی، افتخار داریم که به شما محصولات با کیفیت بالا و خدمات حرفه‌ای ارائه دهیم.

انواع محصولات نایلون:

در سایت شمس پلاست. می‌توانید انواع نایلون‌های مختلف را پیدا کنید. از نایلون‌های با کیفیت برای بسته‌بندی مواد غذایی گرفته. تا نایلون‌های مقاوم و مناسب برای صنایع مختلف. با ما مطمئن باشید که می‌توانید نیازهای بسته‌بندی خود را به بهترین شکل ممکن برآورده کنید.

مزایای خرید از سایت شمس پلاست:

  1. کیفیت بالا: محصولات ما از مواد اولیه با کیفیت و معتبر تولید می‌شوند تا به شما در حفظ کیفیت محصولات خود کمک کنند.
  2. متنوع بودن: سایت شمس پلاست دارای تنوع بی‌نظیری در محصولات نایلون و گونی است تا همه نیازهای شما را برآورده کند.
  3. قیمت مناسب: ما به دلیل تولید داخلی و روابط مستقیم با تامین‌کنندگان، قیمت‌های رقابتی و منصفانه ارائه می‌دهیم.
  4. ارسال سریع: ما به سرعت محصولات را به شما ارسال می‌کنیم تا به وقت و نیاز شما پاسخ دهیم.
  5. پشتیبانی مشتریان: تیم پشتیبانی ما همواره در دسترس است تا به شما در انتخاب و استفاده از محصولات کمک کند.

از این پس، برای نیازهای بسته‌بندی خود به سایت شمس پلاست مراجعه کنید و از بهترین‌ها برای حفظ کیفیت محصولات و تسهیل در کارهای روزمره‌تان بهره‌برید. شمس پلاست، همیشه در کنار شماست تا به شما در تحقق اهداف کسب و کار و خانواده‌تان کمک کند.

برای دریافت قیمت‌های روز نایلون ساختمان با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *